1. Ana sayfa
  2. Pratik Bilgiler
  3. Limon tuzu ile pratik kettle temizliği

Limon tuzu ile pratik kettle temizliği

Bu yazımızda kireç ile kaplanmış olan kettle' ımızın içindeki suya limon tuzu katıp kaynattık ve kireci ortadan kaldırdık...

«

Biriken kireci ortadan kaldırmanın pratik bir yöntemi

Limon tuzu ile pratik kettle temizliği

Bu yazımızda kireç ile kaplanmış olan kettle’ ımızın içindeki suya limon tuzu katıp kaynattık ve kireci ortadan kaldırdık…

Kireç elektrikli ev aletlerimizin en büyük düşmanı. Şebeke ve içme suyunda bulunan kireç zamanla su ısıtıcılarının rezistans bölgesine yapışıp birikiyor ve ısıtılan su ile yapılan içeceklerin hem tadını etkiliyor hem de bizi sağlık açısından riskli duruma sokuyor.

En önemlisi de zamanla biriken kireç giderilmediğinde cihazlarımızın ve doğal gazlı ocaklar üzerinde ısıttığımız metal çaydanlıklarımızın kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor. Bu risk sadece su ısıtıcılarında değil, evimizdeki su şebekesine bağlı olan çamaşır ve bulaşık makinelerinde de mevcut.

Limon tuzu kullanarak temizlediğiniz su ısıtıcınız ile yaptığınız çay ve kahvenin tadındaki değişimi anında fark edeceksiniz ve en önemlisi sağlığınızı korumuş olacaksınız.

Birebir uygulama videosunu izleyin:

Limon tuzu ile pratik kettle temizliği

Kaç Kişişik: - Pişirme Zamanı: - Hazırlık Süresi: 5 Dakika

Malzemeler:

  • Sadece 1-2 tatlı kaşığı limon tuzu

Yapılışı:

Su ısıtıcınızın içine ısıtıcı metal bölgenin üzerini 3-4 cm. örtecek şekilde su ile doldurun. Daha sonra 1-2 tatlı kaşığı kadar limon tuzu ekleyip ısıtıcınızı çalıştırın.

Su tamamen kaynayana kadar bekleyin ve bir süre kaynamasına müsaade edin, kirecin giderek söküldüğünü göreceksiniz. Isıtıcınızı kapatıp fişini çıkarın ve kaynamış suyu lavaboya dökün ve daha sonra kaynatılacak sularda ekşilik olmaması için ısıtıcınızın içini 2-3 kez güzelce durulayın.

İşlem bu kadar, temizlik öncesi ve sonrası farkı belirgin bir şekilde görmüş olacaksınız.

Temizlik işlemi tamam…

Limon tuzu nedir?

Limon tuzu olarak bilinen madde aslında tuz değil,sitrik asit diye adlandırılan bir çeşit asittir. Bir çok kişi limondan üretildiğini zanneder ama bilinenin aksine limon tuzu denilen sitrik asit şekerden elde edilen bir kimyasaldır.

Mutfakta reçel, marmelat, salamura, turşu, şurup yapımıda kullanıldığı gibi kireç sökücü ve çözündürücü özelliği sayesinde evlerde temizlik amaçlı olarak ta yaygın olarak kullanılıyor.

Sağlığa zararlı mıdır?

Her kimyasal gibi limon tuzunun da fazla olmasa da bazı zararları vardır. Su ile ısıtıldığı esnada buharı solunduğunda solunum yollarında hafif tahrişe neden olabilir, nadir olsa da alerjik reaksiyona sebep olabilir fakat insan sağlığına ve doğaya korkulacak anlamda bir zararı yoktur, kansere neden olmaz.

Tavsiye ediyoruz:

YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın

Bir Cevap Yaz

TunayCVS Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *